Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krásné koupání

V lesích okolo městečka Lipnice nad Sázavou se nachází několik žulových zatopených lomů, kam se nejen " Lipničtí " chodí v letních parných dnech osvěžit. Nejblíže k obci se nachází lom č. 1, kde je vytesáno " Bretschneiderovo ucho " jako Národní památník odposlechu. Lom občas využívají potápěči k různým cvičením. Nad tímto lomem se nachází lom č. 2, kde jsou vytesána " Ústa pravdy ". Dříve bychom zde našli i dřevěné skokanské prkno. Sem jsme se chodili koupat, ale v posledních letech se zde zhoršila kvalita vody. Několikrát tu celý tábor spal pod širým nebem, všem se to moc líbilo. Další lom s označním č. 3 je v soukromém vlastnictví a špatný přístup do vody znemožňuje koupání. Lom č. 4 a č. 6 jsou asi největšími severně položenými lomy. K jedním z nejhezčích lomů patří lom č. 5, kam se chodíme koupat nejčastěji. Je tu dobrý přístup do vody, dokonce ze dvou stran, a kolem je jak místo na odložení věcí, tak se zde dají hrát i míčové hry. Také se tu v minulosti několikrát spalo pod širým nebem. Mezi jižně položené lomy patří Potápěčský lom, jak z názvu vyplývá, využívaný hojně potápěči. Zde se také jeden rok spalo pod širým nebem. Dalším v řadě je Starý lom, kde byly vytesány " Zlaté oči ", opět jako Národní památník.

Ráda bych ještě zmínila rybník Vilímovec a Váhy, kde je také možnost koupání s výborným vstupem do vody. V posledních letech jsme zaznamenali na těchto vodních plochách značný úbytek a výrazné zhoršení kvality vody, proto radši dáváme přednost lomům.

Lenka - vedoucí 2. oddílu
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

(AlbertGof, 2. 6. 2018 23:50)

The prostate gland is a vital portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate is situated just before the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years of age. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of varieties of prostate infection. It is brought on by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect in the gland and the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections from other regions with the body. A patient may go through testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to create what causes these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some with the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and it'll also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that a number of ejaculations weekly will help to prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork moderately. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most important measure to look at to be sure a wholesome prostate is always to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to go for prostate examination at least once 12 months.

Lom 5.jasnačka

(deppimpact, 17. 6. 2008 18:22)

koupeme se vlomech ůža a nejsou vůbec studený

Re: Lom 5.jasnačka

(Maťule, 6. 2. 2011 18:46)

néé...jediná já tm vždycky klepu kosu! :D

Re: Lom 5.jasnačka

(Maťule, 6. 2. 2011 18:48)

néé...jediná já tm vždycky klepu kosu! :D

Lom

(Naty ze 4.oddílu, 3. 8. 2009 14:52)

Super lom byl lom 5...na něm to fakt bylo skvělý:-)

lom

(_MauFiiiK_, 27. 7. 2009 19:06)

jojo lom5 je upa nejlepší....aj lom2 neni spatny..ta klozacka..suprová

boba lomi

(niki, 18. 7. 2009 16:59)

zbožnuju lom5 je mrtěě ae dvojka aky ne špatna mM...